76 Okunma

168 yıl sonra Chopin’in ölüm nedeni belli oldu

0

168 yıl sonra Chopin’in ölüm nedeni belli oldu

1849 yılında yaşamını yitiren ünlü besteci Chopin’in ölüm nedeni 168 yıl sonra ortaya çıktı.

Opust 35 Sonat adlı bestesinin bir bölümü “Cenaze Marşı” olarak da bilinen Polonyalı müzisyen Frederic Chopin’in ölüm nedeni bulundu. 1849 yılında yaşamını yitiren bestecinin vücuduna, vasiyeti üzerine bir otopsi yapılmış ve kalbi, kanyak dolu bir kavanoza konarak saklanmıştı.

O dönemde ölüm nedeni anlaşılamayan Chopin’in saklanan kalbini inceleyen bilim insanları, 168 yıl sonra Chopin’in ölüm nedenini belirledi.

TÜBERKÜLOZ VE KALP ZARI İLTİHABI

Kalbin üzerinde tüberküloz belirtileri olarak sayılan lif benzeri beyaz maddeler ve lezyonların tespit edildiği inceleme ile ilgili İngiliz basınına konuşan araştırma lideri ve Polonya Bilim Akademisi Profesörü Michael Witt, “Kavanozu açmadık. Fakat dışarıdan gördüğümüz kadarıyla Chopin’in tüberküloz hastası olduğunu ve kalp zarı iltihabının da müzisyenin ani ölüm sebebi olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Chopin’in mezarı, Paris’te bulunan Pére-Lachaise Mezarlığı’nda bulunuyor.

Kaynak: https://www.birgun.net/haber-detay/168-yil-sonra-chopin-in-olum-nedeni-belli-oldu-188749.html

SOSYAL MEDYA"DA PAYLAŞ:

Yorum Yap

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.