1.196 Okunma

CHP İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal’ın önceki sözleri / projeleri

0

Mevcut ilçe başkanı Mehmet Turan Tansal, önceki dönem adaylığında hangi sözlerle karşımıza çıkmıştı ve bu vaatlerinin ne kadarını gerçekleştirdi?

02.12.2015 tarihinde yayınlanan Kayhan Kaymaz’ın yazısına bakalım öncelikle ““Biz ekibimizle parti içi barışı sağlamak için yola çıktık. Bunu da yapacağız.”

Bu sözünden sonra Nilüfer ilçesine öyle bir barış getirdi ki, kendi yönetim kurulu ile bile dönülmez bir bölünmeye ve kavgaya sebep oldu.Daha 3-5 kişiyi birarada tutamazken örgüte örnek olup nasıl barış getirmeyi düşündü bilinmez.

260 delegemizin oyu kesin demiş o dönem..

Lakin kendisi Ramazan Çınar’a karşı 2 oy (yani bu demek oluyor ki 1 oy farkla seçilmişti)

Algı yaratarak güç kazanmaya çalışan kişilerin sistemidir bu, biz güçlüyüz imajı çizip delegeleri ikna etme amaçlı yapılan şark kurnazlığı işe yaramadı. Çünkü Nilüfer delegesi farklıdır, asker değildir, sadece başkana oy vermez, listesine de bakar kararını öyle verir.

O salona o dönem Mehmet Turan Tansal’a oy vermek için gitmiştim.

Arkadaşlarımızla iki listeyi kıyasladığımızda, emek verenlerin Ramazan Çınar’ın listesinde olduğunu gördük.Salonun balkonunda örgütlenerek Ramazan Çınar’a oy verme kararı aldık. Bunun yanında daha bir gün önce bazı kişileri arayarak “Abi/abla seni il delegesi yazıyorum” sözünü verdiği ve kendisi teklif ettiği halde sözünde durmadığı kişiler de, listeleri ellerine aldıklarında Tansal’ın sözüne güvenilmeyeceğini fark ederek oylarını değiştirdiler. Eğer 1 kişi daha ikna edilmiş olsaydı, o salondan başkan olarak çıkamayacaktı.

Aynı yazıda “Kadın ve gençlik kolları için değişik düşüncelerimiz var” demiş sayın başkan. 2 sene boyunca hangi değişik fikri yerine getirdi kendisine soruyorum?

En önemli örgütleme sahası mahalleler iken, mahalle temsilciliklerini önemsiz bulan, “örgütlenme mahalleden başlar” sözünü dahi umursamayan, başkanlığı döneminde 1 mahalle toplantısına dahi katılmayan, hatta hiçbir yönetim kurulu arkadaşını bile göndermeyen başkan; şu an hangi yüzle o mahallelere sırf kendi için oy istemek adına gelmekte?

Mahalle örgütleri sormaz mı “Sayın başkan çok mu yoğundunuz gelemediniz, üstüste seçim mi atlattınız da vaktiniz olmadı?” demez mi? “Ya da büyük projeler peşinde miydiniz de zamanınız kalmadı?” diye.

Kaç defa mahalle temsilcileri toplantısı yaptınız?

Geçen dönem adayken yılda 3 kez  delege toplantısı yapacağız sözünüze ne oldu? Delegelerle 1 defa bile neden biraraya gelmediniz!

Yine size ait olmayan ama umut veren SEV Kardeşim projesine ne oldu? Bir defa sahaya inip ardından neden bu projeyi yarıda bıraktınız?

Üç ayda ilçeye araç kazandıracağım dediniz ve sırf sizin sözünüz yerde kalmasın diye bu aracı hangi yönetim kurulu üyeniz aldı ve siz şu an oy isterken kullandığınız bu araç işini -herkesin bildiği üzere- üyelerimizin desteği ile aldık diyerek neden yalan söylemektesiniz?

O dönem size sonsuz destek veren ve vefa göstermiş yönetim kurulu üyenize ahde vefa duygusu duymak yerine, karalayarak mı teşekkür etmektesiniz?

Örgüt biraraya gelsin, birbiri ile görüşsün, barış sağlansın diye her pazar ilçe başkanlığında düzenlenen kahvaltıları hangi yönetim kurulu üyesi gerçekleştirmiş, hayata geçirmiştir? Şu an o yönetim kurulu üyesi neden sizin yanınızda değildir? Örgüte barış getireceğinizi iddia ederken, neden kendi yönetim kadronuzda bu kavgaya sebep oldunuz?

Bir buçuk yıl içinde kendi ilçe binamız olacak sözünüz de vardı, nereye diktiniz ilçe binamızı? Sadece bir proje resmi göstermekten öteye gidebildiniz mi?

İki yıl içinde “hiç seçim atlatmamış” bir ilçe başkanı ve yönetimi, bu projelerini hayata geçirecek zamanı neden ve nasıl bulamadı? Hangi yoğunluk sebebi ile projelerinizin hiçbirini gerçekleştiremediniz?

“Görükle’de gençlik evi açacağız” dediniz, açtınız mı? Açtınız da bizlerin mi haberi olmadı?

Ve dikkat ediyorum da bugüne kadar ki tüm projeleriniz neden bir şeyleri inşaa etmek ve satın almak adına planlandı? İnsan, seçmen ve oy odaklı planlarınız  neden hiç olmadı? Diğer projeler gibi onları da mı hayata geçirmeyecektiniz, sadece seçim almak adına mı bu gösteriyi yaptınız?

“Nilüfer Belediye’si ile işbirliği yapıp yaz kampları düzenleyeceğiz” demiştiniz. Bu kampları neden düzenlemediniz?

“Kadınlarımıza ayrı önem vereceğiz” demiştiniz. Referandum çalışmasında ekibimizin çalışmasına “hiyerarşiyi çiğniyorsunuz” diyerek neden izin vermediniz, neden bu çalışmayı yapmamız adına bizlere telefonlar açtınız? İki başkan yardımcınız ve bazı yönetim kurulu yöneticileriniz sonsuz destek olduğu halde, siz ne sebeple bu çalışmaya karşı çıktınız?

Referandum gibi hayati bir süreçte çalışmak mı önemliydi, yoksa sizin egonuz mu? 

Genel başkanımız bile “kendi kendine oluşan “hayır ekiplerine” destek verin” derken, siz kim oluyorsunuz ki, onun “çalışın” sözü üstüne “çalıştırmamak” için çaba harcadınız. (Ayrıca ekip olarak bizler il, ilçe başkanlıklarımıza nezaket gereği bilgi vermiş ve vekillerimizden tam destek almış ve asla hiyerarşiyi çiğnememişken)

“Fikirleri, projeleri olan tüm Nilüfer halkı ile bir araya geleceğiz.” dediniz, bırakın Nilüfer halkını üyeleri bile dinlemediniz!

Ya bu sözünüze ne oldu sayın başkan:

“Bursa’da herkes Nilüfer’de CHP’nin hedefinin yüzde 50 olduğunu öğrenecek, konuşacak. Tişörtler, kolyeler, anahtarlıklar, kravatlar ve bunun gibi günlük hayatımızda çok kullandığımız eşyalar üzerine yazdıracağız Nilüfer’de hedef yüzde 50’yi. Göreceksiniz Nilüfer’de herkes kullanacak. Nilüfer’li Orhaneli’ne de, Gemlik’e de, İnegöl’e de, Yıldırım’a da gitse Nilüfer’de hedef yüzde 50 tişörtünü giyecek. Takım elbise giyecekse yüzde 50 yazan kravatını takacak. Anahtarlığında, kolyesinde hatta misafirliğe gittiğinde çorabında dahi Nilüfer’de hedef yüzde 50’yi görecek Bursalılar.”

Ve son olarak şu an itibari Nilüfer’e taşınsa da 1 ay önce yapılan delege seçimlerinde Yunuseli/ Osmangazi ‘den delege adayı olup seçilemeyen, ömrü Osmangazi’de geçmiş kişilere başkan yardımcılığı sözü vermek hangi akla mantığa sığıyor?

Onca yıldır Nilüfer’de emek veren, liyakatlı, aydın, Nilüfer’in ruhu kalbine işlemiş CHP-Nilüfer örgütünden yönetim kuruluna alacağınız hiç mi insan bulamadınız da, Osmangazi’den adam transfer ediyorsunuz, bir de başkan yardımcılığı sözü veriyorsunuz?

Ve bu şahıs madem Nilüfer’de siyaset yapmak istiyordu da, neden daha 1 ay önce Osmangazi’de delege olmaya çalıştı?

Söylediği hiçbir sözü, projeyi yerine getirmemiş/getirememiş sayın başkan tekrar ediyorum “Bu 2 yıl süresince üstüste seçim mi vardı da tutamadınız bu sözleri, yoksa daha büyük projelere mi imza attınız da vaktiniz kalmadı”

Şimdi yine kopyala yapıştır projelerle karşımıza çıkıyorsunuz da, biz de diyoruz ki artık “Sana kim inanır”

“Yaptıklarınız yapacaklarınızın teminatıdır” sayın başkan.

 

 

 

 

Yorum Yap

Pelin ÇIRPAN