1.489 Okunma

CHP Karacabey ve Osmangazi ilçe kongreleri

0

Delege sayısı: 245

Oy kullanan delege: 94

Boş oy: 12

Yer neresi mi? Karacabey !

151 delegenin oy kullanmadığı bir seçim, skandal gibi…

Murat Tanrıverdi başkanlığında Karacabey referandum sonucu: %54 HAYIR %46 EVET.

Referandum dönemi, ilk Karacabey çalışmasına gidiyoruz, başkanla ilk defa tanışacağız. Eski kadın kolu başkanımız ve yeni kadın kolu başkanımız, yöneticiler, temsilciler, gençler, örgütten bir sürü üye karşıladı bizi. Öyle çok şaşırmıştım, nasıl bir birlik oluşmuş bu ilçede diye. Hepsi de birbirinden bilinçli.

Bizi en kalabalık karşılayan ilçe KARACABEY’di. İçimden de geçmedi değil, “biz CHP’liler kendi içimizde muhalefetizdir, nasıl bir birlik sağlanmış burada” diyerek nasılda hayran kalmıştım Karacabey örgütüne.

İlçe başkanı ile ilk tanışmamızdı. 17 ilçe arasından önümüze harita koyan TEK ilçe başkanıydı. “Pelin hanım dedi, biz şu mahallelere gittik, burada eksik kaldık, bu bölgede en az oy aldığımız yer, buna gidelim.” Ben tabi illa muhalefet edeceğim ya “materyallerimiz eksik, birdahaki gelişimizde onları tamamlayıp gelelim” dediğimde, Murat başkan “bu bölgeye gidilmeli, hatta bir daha geldiğinizde yine gidilmeli” dedi. Kendinden emin insanları severim, ne yapması gerektiğini bilen, işini ciddiye alan, siyasi sorumluluğunun bilincinde insanlar başarı getirebilirler CHP’ye…

Ve biz ekip olarak sabah çalışmaya başlar, akşama kadar da yemek dahi yemeden çalışırdık. Biraz askeri bir nizam havasında, herkesin yetişebileceği bir çalışma değildi bizimki. Ama Karacabey ekibi hiç ayak uydurmakta zorlanmadı, yorulmadı, isyan etmedi… Çünkü çalışmaya zaten alışıktı hepsi de…

Murat başkana sadece CHP’lilerden değil, tüm partilerden destek verildiğine şahit olduk. Onur ve gurur duyduk.

Referandum bitti, çalışmaları bitmedi… Her gün bir etkinlikte, halkın arasında, oy alamadığımız kesimlerde bulunmaya devam etti.

Sonra birden bire aday olmayacağını açıkladı, hepimiz şaşırdık.

Açıkçası çok da üzüldüm, CHP için üzüldüm, ışığı olan adamları yıldırıyor, birer birer kaybediyoruz dedim içimden.

Kimbilir hangi siyasi ayak oyunları rahatsız etti dedim, kimler ne baskı yaptı, neyin hesabına düştü?

Murat başkanla Yıldırım ilçe kongresinde karşılaştık, sordum “neden” diye… Fakat sadece “öyle gerekti” yanıtını verdi ama ifadesinde bile kırgınlık hissettim.

Sonra birçok yere sordum “neden “diye… Çünkü CHP Karacabey’de belediye alabilecek bir adam var, temiz, çalışkan, başarılı ve kendini sevdirebilen bir adam, aday olmaması CHP için kayıp olacak adam gibi bir adam.

Duydum ki sırf il delegesi hesabı yapanlar, listesine müdahil olmaya çalışmış. Bunlar kimler tahmin edersiniz, Bursa’yı donanımsız kişilerle dizayn etmeye çalışan, hedefi kendileri olan, asla CHP başarısı umurlarında olmayan bir ekip var hani… Ama Murat başkan dik adamdır, öyle kendisine müdahale ettirecek biri değil, ayak oyunlarını sevmez, dümdüz adamdır. Listemi ya ben yaparım ya da ben diyerek aday olmama kararı almış, gelememiş baskılara.

Başarılı insanların paçasından çeken, yıldırmaya çalışan değil de gerçekten o kişilere omuz olan bir CHP yaratamazsak bir adım ilerleyemeyiz.

Bizler koltuk düşünen değil, gerçekten CHP’yi bir yere taşıyacak ve bunun için emek veren insanlar bir yere gelsin istiyoruz, çabamız tamamen bu yönde. İnsanları “çalıştırmamak” için uğraşan başkanlara karşı, çalışan ekiplere sahip çıkan ve böylelikle başarıya ulaşan başkanlara ihtiyacımız var.

Murat Tanrıverdi’yi kaybetmeyin sakın, o Karacabey Belediyesini alacak adamdır, tarihe bugün itibari not düşün.

Ve gelelim Osmangazi Kongresine

İsmet Karaca topladığını söylediği imza: 380

Aldığı oy: 217

163 ilçe delegesi imza verip, oy vermemiş kendisine, bu da bir hezimettir. Demek ki şu kadar imza topladım,bu kadar delege bize oy verecek, ancak %10 fire veririz sözü de doğru değilmiş.

Recep Çohan’ı cesareti için tebrik ediyorum, kazanamayacağını bile bile, en azından İsmet Karaca’nın hesaplarını bozabilmek adına aday olduğu için… Eğer Recep Çohan aday olmasaydı, istedikleri adayla Osmangazi’yi alacak ve il başkanlığını hedefleyecekti bu dizayncılar. Cohan ve ekibi daha farklı adımlar atabilir ise, birdahaki dönem başarıya imza atabilirler. Ama bu şekilde giderlerse yine bir hezimet söz konusu olacaktır.

Bu demek oluyor ki, bu dönem de Osmangazi ilçesinin “içerisinde” faşist bir yağmur yağacak…

CHP’de başarı istiyorsak, gerçekten sözde değil özde birlik olabilecek ekiplere ihtiyacımız var. Donanım, liyakat ve emek… En önemli kıstasımız olmalı… Asla birileri kendi ile ilgili hedeflerini gerçekleştirecek diye oy kullanmamalıyız, CHP’yi bir yere getirebilecek kişileri bir yere taşımak olsun tek derdimiz. Ve gerçekten CHP içinde çok değerli inanlarımız var, onların kıymetini bilelim.

Dışarıdaki faşist yağmura karşı kavga verenlerle yol yürünür, onlar Bursa’nın kaderini belirleyecekler. Bursa kurtulursa Türkiye kurtulur. Osmangazi ilçeye de şemsiyesiz gitmeyin bundan sonra!

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Pelin ÇIRPAN