786 Okunma

Elon Musk, Selçuk Şirin ve DELEGE

0

Herkesin bildiği bir gerçeği tekrar etmekten ve bu veri durumdan hareketle umutsuzluğa kapılmaktan vazgeçin.

Evet, tüm bu olaylara rağmen “Ben Reis için ölürüm” diyen muazzam bir kitle var. Bu kitleye ne desen, ne anlatsan, ne kanıt göstersen boş.

Bu kişiler çok çok fazlalar ama %51 değiller. Ayrıca %40 bile değiller. Tüm bu fanatiklerin oyu en fazla %30.

Bir ülkenin %30’unun futbol fanatiği gibi davranması üzücü elbette.

Ama başka taraftan bakarsanız, güce tapan bir %30’un siyasette hiçbir anlamı yok. Bırakın %30’u, AKP haziran seçiminde %40 alınca dahi her şey tepetaklak olmuştu.

AKP sadece fanatiklerin oyunu alırsa o gün biter. Biterse de fanatikler o gün dağılır.

Bu nedenle esas soru: “Yav ne olsa, bu %30 fanatik oyları değiştirmiyor. Ne yapacağız bu insanlarla?” olmamalı.

Esas soru: “Nasıl oluyor da fanatik olmayan %20, dönüp dolaşıp yine AKP’ye oy veriyor?” olmalı.

Çevrenizde iki tip AKP’li var:

Biri dünyanın tüm kanıtlarını gösterseniz de umursamayacak AKP’liler. Bunlara ne nefesinizi tüketin, ne de bunlar yüzünden yılgınlığa düşün.

Muhalifleri ilgilendiren ikinci kitle olmalı. Yani toplam oyu %20’yi bulan, her şeyin bal gibi farkında olan ama oy verme sırası gelince “Hırsız da olsa, arsız da olsa, bu düzeni devam ettirecek, kriz olmadan yaşamamı sağlayacak tek parti AKP” diyen kitle.

Bu kitleye iki parti seslenebilir.

Biri İyi Parti… Hayatımda bu kadar vizyonsuz, anlamsız, gereksiz bir parti görmedim. Arkadaş senin hayalin ne, amacın ne, ekibin kim?

Türkiye tarihinde çıkış yapan hiçbir siyasi parti politik duruşuyla çıkış yapmadı. DP, ANAP, DYP, SHP, AKP… Tüm bu partiler mevcut durumdan usanmış seçmenlere “yeni bir gelecek” hayali sundukları için çıkış yaptılar.

İyi Parti ise MHP ve CHP isimli iki eski kocasından intikam için çalışan bir kadın gibi. Derdi MHP ve CHP ile. İzlediği strateji MHP’den ve CHP’den usanmış seçmenin oyunu almak üzerine kurgulu.

İyi Parti, ülkenin halinden usanmış ve ezici çoğunluğu AKP’ye oy veren kitleye hiçbir şey söylemiyor. Yalandan bile olsa (ki genellikle yalandandır) hiç kimseye umut vermiyor.

Bu nedenle ilk yerel seçimde başabaş il ve ilçelerde CHP’li belediyelerin AKP’ye geçmesinden başka hiçbir işe yaramayıp tarihe gömülecek. Gidişat böyle.

Öteki parti CHP.

CHP’ye belgeler gelmiş, açıklamasın mı? Elbette açıklasın. El mecbur.

CHP bu belgeleri açıklayarak vatani görevini yerine getiriyor. Ama bu belgeleri açıkladığı için bir puan bile oy kazanmayacak.

Güvensizlik ortamında bazı yolcular denize atlar. Ama çevrede yüzecek başka bir gemi yoksa bir süre sonra kös kös atladıkları gemiye geri dönerler. Gemi batıyor olsa bile.

AKP seçmeninin %40’ı, Türkiye seçmeninin %20’si bugün tam olarak bu halde. AKP gemisinden atlamaya hazırlar, hatta atlamış bile olabilirler. Ama hiçbir şey yapılmazsa bu seçimde de yine AKP’de kalacaklar.

CHP ne yapmalı?

Kılıçdaroğlu bir kez de kürsüde şunu söylemeli:

“Biz iktidarda olsaydık üçüncü havaalanı on yıl önce biterdi. Sabiha Gökçen Doğu İstanbul, Kocaeli ve Bursa’nın yükünü çekemiyor, Osmangazi Köprüsü’nün Kocaeli yönüne dev bir dördüncü havaalanı yapmak şart. Beceremiyorsanız çekilin, biz yapalım.”

veya

“Özal’ın 2000’de bitme planını yaptığı İzmir otobanını elinize yüzünüze bulaştırdınız. 30 milyon kişi birbirine hala karayolu ile bağlı. Adana’dan Antalya’ya hala 7 saatte gidiliyor. Biz iktidara gelir gelmez Güneş Otoban projesini başlatıp 3 yılda bitireceğiz. Adana Mersin’i Kayseri, Ankara ve Samsun’a otobanla bağlayacağız. Hızlı tren Edirne’den Diyarbakır, Gaziantep, Erzurum’a gidecek. İkinci hat, İstanbul, Bursa, İzmir arasında kurulacak. İzmir ayrıca Ankara’ya bağlanacak. İlk dönemde hepsini bitireceğiz”

veya

“Türkiye bilim ve sanat üssü olacak. İmam Hatipler’de Fen Lisesi kadar matematik, fen dersi olacak. Felsefe zorunlu ders olacak. Çocuklarımız 2050 dünyası için yetişecek”

Var mı böyle bir konuşma? Hiç duydunuz mu böyle ateşli bir nutuk? Sahi harika bir “Merkez Türkiye” işi vardı. Ne oldu ona? AKP bile bu projeyi CHP kadar hızlı unutmamıştır.

CHP’nin son 6 aydır tüm enerjisi “delege avı”na gidiyor sayın seyirciler. Memleket batıyor bunların tek derdi delege… Delegeniz batsın lan sizin. Varsa yoksa delege.

Elon Musk niye CHP tarafından davet edilmedi?

Diyeceksiniz ki, “CHP iktidar partisi mi böyle bir davet yapsın?”

Mesele iktidar partisi olmak değil, iktidar adayı olmak. Bu tip işler hırt delegelerle değil, yüksek nitelikli üst kadrolarla yapılır. Bana “iktidar adayıyım” de, Jack Ma, Sundar Pichai veya Cyrus Mistry’i haftaya ben getireyim Ankara’ya.

Sen “Türkiye Umudu” olmak için ne yapıyorsun? Selcuk Sirin kitabını yazdı, senin fosil profesörün adamı “Daha gençsin” diye kaale almadı. Halbuki sadece Şirin bile tüm eğitim sisteminde umut olmanı sağlayabilirdi, sen adama Siirt’in delegesi kadar önem vermedin. Elon Musk kadar meşhur bir başka Amerikalı: Hamdi Ulukaya, Selçuk’un bir sözüyle CHP’li gençlere sunum yapar mesela. HOPİ’nin CEO’su Onur Erbay’ın bir çağrısıyla Slikon Vadisi kurmayları Kılıçdaroğlu’na 2040’ları anlatır.

İşte o zaman “umut” olursun.

Böyle onlarca muhteşem insan var. Tamamı yoksul, orta halli ailelerin zeki, çalışkan çocukları. Atatürk böyle çocukları köyde bulsa Almanya’ya, İngiltere’ye yollamış eğitmek için; Atatürk’ün partisi bugün, kendini zaten dünyaya kanıtlamış bu insanları aramıyor, sormuyor, hatta bilmiyor.

Delege pazarında böylelerini ara ki bulasın.

Parti vizyonunda umut yoksa, o partiye iktidar da yok. İstersen belge ansiklopedisi çıkart.

Ömrüm bunları yazmakla geçti.

Belki birkaç CHP’li okur diye başlığa “delege” yazayım bari.

Yorum Yap

Ateş İlyas BAŞSOY