61 Okunma

Eski sevgiliyle çekilen fotoğrafı silmemek artık suç!

0

Eski sevgiliyle çekilen fotoğrafı silmemek artık suç!

Eski sevgiliyle çekilen fotoğrafı silmemek artık suç!
Hayatımızın bir vazgeçilmezi haline gelen sosyal medya üzerinde izinsiz bir fotoğraf yayınlamak büyük bir suç. Ancak, bu kez eski sevgilisiyle olan fotoğraf silinmediği için ülkemizde açılan bir dava hapis istemine dönüştü.

Hürriyet tarafından paylaşılan habere göre, sevgiliyken birlikte çektikleri fotoğrafları Facebook hesabında yayınlayan çift bir süre sonra ayrıldı. G.B, erkek arkadaşı U.M’den birlikte çekildikleri fotoğrafları kaldırmasını istedi

Uzun uğraşlara rağmen fotoğrafları sildiremeyen G.B, eski sevgilisi U.M. hakkında şikayetçi olunca konu yargıya taşındı.

Eksi fotoğrafı silmemek 4 yıla kadar hapise dönüştü!

Olayı değerlendiren İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi, “ Bir süre arkadaşlık yapan sanığın katılanla beraber çekilmiş olduğu fotoğrafın Facebook sitesine yüklediği tarihin ve katılanla ayrıldıktan sonra rızası dışında yükleyip yüklemediğinin tespit edilemediği, böylece şüpheden sanığın yararlanması ilkesi  ” gerekçesiyle U.M. hakkında beraat kararı verdi.

Temyize gidilmesi ile birlikte Yargıtay 12. Ceza Dairesi, beraat kararını bozarak, U.M’nin TCK. 136. maddesindeki, “ Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması ” hükmü gereğince yargılanmasını istedi.

Yerel mahkeme, Yargıtay’ın kararına direnerek ikinci defa beraat kararı verince dosya bu kez, YCGK’ya geldi. Kurul, 2017/6231 sayılı kararı ile Yargıtay 12. Ceza Dairesi kararını oy birliği ile yerinde buldu.

Yerel mahkemenin beraat kararını bozan kurul, sanığın 1 ila 4 yıla kadar hapis cezası ile yargılanması yönünde karar verdi.

Kaynak: https://shiftdelete.net/eski-sevgiliyle-fotografi-silmemek-artik-suc

Yorum Yap

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.