87 Okunma

Kuzu: Atatürk’ün o sözünün anlamı yok, sadece duvara asarsın seyredersin

0

Kuzu: Atatürk’ün o sözünün anlamı yok, sadece duvara asarsın seyredersin

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta sulh cihanda sulh” sözünü değerlendiren AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, “Bunu sadece bir söz olarak asarsın seyredersin, ‘güzel söz’ dersin, dua niyetine ‘amin’ dersin ama bir anlamı yok” dedi.

AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, CNN TÜRK’te Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı. Kuzu, Atatürk’ün “Yurtta sulh cihanda sulh” sözüne değinerek, “Bunu sadece bir söz olarak asarsın seyredersin, ‘güzel söz’ dersin, dua niyetine ‘amin’ dersin ama bir anlamı yok” dedi.

‘Gezi’nin de 15 Temmuz’un da arkasında Almanya var’

AKP’li Kuzu, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardında ABD ve Almanya’nın bulunduğunu öne sürerek, Gezi’yi tamamen planlayan Almanlardır. Onu başaramadılar sonra 17-25 Aralık’a girdiler. Sanırım bizim büyük yatırımlarla sorunu var. Bu biraz garip gibi geliyor ama o kadar basit değil” dedi. Almanya ve Hollanda’da havacılığın zayıfladığını ve 3. Havalimanının yapılmasıyla bu iki ülkenin de biteceğini ileri süren Kuzu, “Eskiden beri Almanlar Türklere karşı hep ikili oynamıştır” dedi.

‘Yurtta sulh cihanda sulh’ yorumu

Kuzu şöyle devam etti: “Türkiye dış politikada artık Atatürk’ün ‘Yurtt sulh cihanda suh’ sözünü bir şiar olarak kabul eder, doğru bulur. Ama bunu sadece bir söz olarak asarsın seyredersin, ‘güzel söz’ dersin, dua niyetine ‘amin’ dersin ama ‘yurtt sulh olsun cihanda sulh olsun’ da dersin. Ama bir anlamı yok. ‘Dünya sulh’ diyorsun… Nasıl olacak dünyada sulh. Komşunda yangın çıkmış biraz sonra seni saracak. Bu bir sözdür, temennidir, güzel bir şeydir ama hadi buyur gel sulh sağla. PKK, PYD, DEAŞ, ABD saldırıyor. Ben ne diyeceğim, ‘Yurtta sulh… ‘ Adam geliyor senin üzerine ne yapacaksın. Bu sözün bir anlamı yok. Söz çok doğru ama pratikte bir anlamı yok.”

Kaynak: https://www.birgun.net/haber-detay/kuzu-ataturk-un-o-sozunun-anlami-yok-sadece-duvara-asarsin-seyredersin-195827.html

Yorum Yap

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.