50 Okunma

Mahkemede intihar eden generalin veda mektubu ortaya çıktı

0

Mahkemede intihar eden generalin veda mektubu ortaya çıktı

Lahey’de 20 yıl hapis cezası onanınca zehir içerek intihar eden eski Bosnalı Hırvat general Slobodan Praljak’ın 2 yıl önce yazıp mühürlediği veda mektubu açıldı
Hollanda’nın Lahey şehrindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (ICTY) 29 Kasım’daki temyiz duruşmasında 20 yıl hapis cezası onanınca zehir içerek intihar eden eski Bosnalı Hırvat general Slobodan Praljak’ın intiharını 2 yıl öncesinden planlamış olabileceği belirtildi.

Sputnik Türkiye’de yer alan habere göre, ICTY hakkında iddianame çıkarınca 2004’te gönüllü teslim olan ve 13 yıl demir parmaklıklar ardında kalan 72 yaşındaki Praljak’ın iki yıl önce ailesine yazdığı veda mektubu ortaya çıktı.

‘BEN ÖLDÜKTEN SONRA AÇIN’

‘Vecernji List’ isimli Hırvat gazetesinde yayımlanan mektuba göre Praljak, öldükten sonra açılması notu eşliğinde mektubu mühürlemiş. Mahkemede zehir içmesi ve kaldırıldığı hastanede ölmesinin ardından eşi Kacusa Babiç, çocukları Nikola ile Nataşa ve en yakın dostları mektubu birlikte açtı. İçinde son arzusu vardı: ”Mezar ya da mezar taşı istemiyorum, küllerimi Mirogoj’a serpin.”

‘MEKTUP OKUNDUKTAN SONRA PLANDAN VAZGEÇİLDİ’

Mirogoj, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’deki merkez mezarlığının adı. Ailesi Praljak’ı buraya gömmeyi planlıyordu ve taziye ziyaretine gelen bir devlet heyetiyle bu konuyu görüşmüştü. Ama veda mektubunu okuduktan sonra bu plandan vazgeçildi. ‘Vecernji List’ gazetesine göre eski general, savaş suçlusu hükmü giymişken, Hırvatistan hükümetinin kendisi için devlet töreni düzenlemesinin ve bu yüzden uluslararası toplum nezdinde zor duruma düşmesini engellemeye çalıştı.

‘ŞİŞEDE SİYANÜR YA DA ARSENİK VARDI’

ICTY’ye göre, Hırvatistan Savunma Bakanlığı’nda üst düzey yetkiliyken Bosna’daki Hırvat silahlı güçlerinin komutanlığını üstlenen Praljak, Boşnaklara yönelik sistematik savaş suçları işlendiğini biliyordu. Özellikle Osmanlı’dan kalma Mostar Köprüsü’nün yıkılması emrini vermekle ve böylece Müslüman nüfusa orantısız zarar vermekle suçlanıyordu.

Çarşamba günü 20 yıl hapsi onanınca ”Ben savaş suçlusu değilim. Kararınızı reddediyorum” diye bağırıp ağzına diktiği küçük kahverengi şişede Hırvat medyasına göre siyanür ya da arsenik vardı.

Kaynak: https://www.birgun.net/haber-detay/mahkemede-intihar-eden-generalin-veda-mektubu-ortaya-cikti-193556.html

Yorum Yap

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.