173 Okunma

New York Times: ABD’deki davada ilk kez Erdoğan’ın ismi geçti

0

New York Times: ABD’deki davada ilk kez Erdoğan’ın ismi geçti

ABD’de devam eden İran’a yönelik yaptırımların yasa dışı yollarla delinmesi davasını yakından takip eden New York Times muhabiri Benjamin Weiser, iş adamı Rıza Sarraf’ın ifadesinde planda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da izni olduğunu söylediğini belirtiyor.

“Manhattan’daki davada Türkiye ve İran vatandaşı iş adamının verdiği ifadeye göre, Recep Tayyip Erdoğan şahsi olarak iki Türk bankasına ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal eden planda yer almaları izni verdi.

“Duruşmaya tanık kürsüsünden katılan iş adamı Rıza Sarraf Perşembe günkü ifadesinde, 2012’de dönemin başbakanı Erdoğan ve dönemin hazineden sorumlu bakanının (Ali Babacan) bankalara İran ile altın ticaretinin başlatılması talimatını verdiğini söyledi.”

“Erdoğan’ın ismi ilk kez geçti”
New York Times, Sarraf’ın bu ifadesi ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isminin davada ilk kez geçtiğine dikkat çekiyor.

Haberde planın ilk kez 2013’te Türk polisi tarafından ortaya çıkarıldığı ve Erdoğan hükümetinin soruşturmayı sonlandırdığı belirtiliyor.

“O günden bu yana Erdoğan Amerika’da süren incelemeyi kınıyor ve konuyu sürekli olarak Amerikalı yetkililerle görüşmelerinde dile getiriyordu.”

Haberde Sarraf’ın duruşmadaki bu ifadelerinden hemen önce, Erdoğan’ın “Biz ambargoyu delmedik” açıklaması yaptığına dikkat çekiliyor.

New York Times’ın haberi şöyle devam ediyor:
“Sarraf’ın Erdoğan’la ilgili itirafları oldukça kısaydı. Sarraf, Erdoğan’ın Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın plana dahil olmasına izin vermiş olduğunu kendisine dönemin ekonomi bakanı Zafer Çağlayan’ın haber verdiğini söyledi.”

“Erdoğan’ın ismi geçince sosyal medya da suskunlaştı”
New York Times’ın haberinde, Türkiye’de ana akım medyanın davaya karşı hükümetle aynı çizgide yer aldığı ve soruşturmanın Türkiye’ye yönelik bir komplo olduğunu savunduğu belirtiliyor.
“Ana akım medya en çok ses getirmesi gereken iddiayı, Erdoğan’ın da planda yer aldığı ifadelerini yayınlamadı.
“Türklerin çoğuysa davayı sosyal medyadan takip etti. Ancak sosyal medya kullanıcıları Sarraf, Cumhurbaşkanı’nın ismini geçirdikten sonra sessizliğe büründü. Bir Türk Twitter kullanıcısı duyduklarını yazmaya cesaret edemediğini yazdı – ve sonra o tweet’i de sildi.

Bloomberg: Dava Türk lirasını da kısa süreli etkiledi
Bloomberg de Perşembe günkü duruşmada ilk kez Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da isminin geçmiş olmasına dikkat çekiyor.

Bloomberg, davanın Türk lirası üzerinde de etki yarattığını yazıyor.
“Türkiye’nin para birimi, faiz oranları ve banka stokları, dava ile ilgili haberlerden etkilendi. Sarraf’ın Erdoğan’ın ismini geçirmesinin arından dolara karşı yüzde 1 değer kaybeden Türk lirası, daha sonra bankaların ifadeleri yalanlamasıyla toparlandı.”

Haberde duruşma sırasında hakim ve jüri üyelerine, Sarraf’ın bazı Türkçe telefon konuşmalarının da dinletildiği, kimsenin konuşmaları anlıyormuş gibi görünmediği detayı da verildi.

Kaynak: https://www.birgun.net/haber-detay/new-york-times-abd-deki-davada-ilk-kez-erdogan-in-ismi-gecti-193477.html

Yorum Yap

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.