181 Okunma

Sarıbal: Nilüfer Belediye’sine ziyaretim, belediyemizin bizzat daveti ve bilgisi dahilindedir.

0

 

 

 

 

 

 

 

SARIBAL: NİLÜFER BELEDİYESİ’NE HALKLA BULUŞMAK AMAÇLI ZİYARETİM

BELEDİYEMİZİN BİZZAT DAVETİ VE BİLGİSİ DAHİLİNDEDİR

Bursa’nın yerel basın kuruluşlarından biri olan Yeni Marmara Gazetesi’nin internet sitesinde 16.12.2017 saat 21:48 itibariyle yayınlanan ve Mehmet Ali Yılmaz isimli şahıs tarafından kaleme alınan “Bir Cenaze Töreninin Ardından” başlıklı yazıda, şahsıma yönelik asılsız ve iftira niteliğinde kimi değerlendirmeler yapılmıştır. Diğer taraftan, bahsi geçen yazıda üzerime atılı iftiralar ile ilişkilendirilmek suretiyle, Nilüfer Belediyemizin tüzel kişiliği de mesnetsiz ifadelerin dolaylı hedefi haline getirilmiştir.

Aynı yazıya, 17.12.2017 tarihli Yeni Marmara Gazetesi’nin 4. sayfasında da tam metin olarak yer verilmiş ve bu iftiralar, basılı gazete aracılığıyla da yerel gündemde yaygınlaştırılmıştır.

Mehmet Ali Yılmaz isimli şahıs, daha önce de kaleme aldığı kimi yazılarda, kişilik haklarıma saldırı niteliği taşıyan ve Anayasa ve yasaların ilgili hükümleri gereğince suç sayılan ifadeler kullanmaktan çekinmemiştir.

Bununla birlikte adı geçen şahıs, (tamamen kendi tecrübe, tercih ve kanaatlerim doğrultusunda belirlediğim çerçevede) herhangi bir gazeteci ya da yazarın tarafımca dikkate alınabilmesi için gereken azami bilişsel, düşünsel ve etik seviyeden mahrum bulunduğundan dolayı, yukarıda bahsi edilen daha önceki saldırılar hakkında (hukuki savunma haklarım saklı kalmak koşuluyla) herhangi bir karşı açıklama yapmaya dahi ihtiyaç duymayarak, yazılanları kamuoyunun takdirine bıraktım

Ancak;

  • Adı geçen şahsın, “Bir Cenaze Töreninin Ardından” başlıklı yazısında, birbirinden bağımsız tarihlerde gerçekleşen ve birbiriyle hiçbir bağlantısı bulunmayan olayları, gerçeğe aykırı biçimde ilişkilendirerek yalan bir kurguyla kamuoyuna gerçekmiş gibi sunmuştur.

 

  • İlgili yazıda dile getirilen menfur ve asılsız söylemlere, şahsımla birlikte Nilüfer Belediyemizin tüzel kişiliğini ve Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i de dâhil ederek kullanmıştır.
  • Nilüfer Belediyemizin ve ya Nilüfer Belediyesi Başkanlık Makamının, gerek belediyemizin tüzel kişiliğine karşı, gerekse Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili titriyle görev ifa eden şahsıma karşı yapılan bu menfur saldırı karşısında, herhangi bir karşı açıklamaya ihtiyaç duymamış olması, konuya ilişkin kamuoyunu aydınlatmak sorumluluğuyla, aşağıdaki açıklamaları zorunlu kılmıştır.

MEHMET ALİ YILMAZ İSİMLİ ŞAHIS TOPLUMU YANILTMAKTADIR

Mehmet Ali Yılmaz isimli şahsın, 16.12.2017 tarihli “Bir Cenaze Töreninin Ardından” başlıklı yazısı, olayların tarihini belirtmemesi ve olayları, akış sırasına göre anlatıyormuş gibi sunması nedeniyle, olayların aynı gün yaşandığı algısını oluşturmaktadır. Oysa bahsi edilen konulardan bir kısmı, farklı tarihlerde gerçekleşmiştir.

Bu şahıs yazısında, AKP Mudanya İlçe Başkanı Dr. Murat Ünal’ın merhum annesi Sayın Afitap Ünal’ın cenazesine katıldığını belirtmektedir. Basında yer alan haberlerden de anlaşıldığı üzere, merhume Afitap Ünal, 15.12.2017 Cuma günü toprağa verilmiştir.

Bu şahıs, aynı gün, Nilüfer Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Bozbey’i arayarak, kendisiyle Üçpınarlar Köyü’nde görüştüğünü söylemektedir. Nilüfer Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Bozbey’in Üçpınar Köyü’nde “Başkan Burada” programı çerçevesinde Üçpınar halkıyla buluştuğu, Nilüfer Belediyesi resmi internet sitesinde 15.12.2017 tarihli “Başkan Bozbey’den Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne Yol Çağrısı” başlıklı haberden anlaşılmaktadır.

Yine bu şahıs yazısında, Nilüfer Belediye Başkanı Sayın Mustafa Bozbey ile yaptığı görüşmeden sonra Bursa’ya dönerken, kim olduğunu açıklamadığı bir kimseden aldığı telefonla, benim, yanımdaki insanlarla Nilüfer Belediyesi’nin hizmet birimlerini gezdiğimi öğrendiğini açıklamaktadır.

Ancak bu iddia tamamen gerçek dışıdır.

15.12.2017 günü, ne şahsen ne de yanımda birileri olduğu halde Nilüfer Belediyemizi ziyaret etmek gibi bir durumum olmamıştır. İddiaların aksine, şahsımın, 15.12.2017 günü kimi devlet kuruluşlarında olduğu gerçeği, ilgili işler neticesinde elimde bulunulan 15.12.2017 tarihli resmi evraklarla sabittir. Dolayısıyla Başkan olmadan 15.12.2017 tarihinde Belediye Hizmet Birimlerini ziyaret ettiğim yönündeki mesnetsiz iddia, tümüyle yalandır.

Adı geçen şahsın yazısında, olayların tarih verilmeksizin ard arda sıralanması gerçekleri saptırmıştır. Yazıdaki bu maksatlı ifadelerle, doğrudan şahsımı hedef alan bilinçli bir algı operasyonunun yürütülmek istendiği açıktır.

NİLÜFER BELEDİYESİ’NE HALKLA BULUŞMAK AMAÇLI ZİYARETİM

BELEDİYEMİZİN BİZZAT DAVETİ VE BİLGİSİ DAHİLİNDEDİR

Nilüfer Belediyesi’ne en son ziyaretim, 24 Kasım 2017 tarihinde olmuştur. Bu ziyaret, “Halk Vekilleriyle Buluşuyor”  etkinliği çerçevesinde Nilüfer Belediyemizin daveti ve bilgisi dâhilinde gerçekleşmiştir.

Bu ziyaretle ilgili olarak, 13.11.2017 tarihinde ozelkalem@nilufer.bel.tr adresinden tarafımıza gönderilen elektronik posta ile uygun bir zaman tespit edilmesi istenmiştir.

Daha sonra Nilüfer Belediyesi Özel Kalemine, 23.11.2017 ile 27.11.2017 tarihlerinden birinde görüşmelerin yapılmasının tarafımızca uygun olduğu bildirilmiştir. Ardından, Özel Kalem Müdürlüğü tarafından makamıma iletilen bir elektronik posta daha alınmış ve görüşmelerin 24.11.2017 tarihinde saat: 15.00-17.00 arasında yapılacağı ve görüşeceğimiz kişilerin listesi, tarafımıza iletilmiştir.

Bu davet çerçevesinde, ben ve danışmanım, 24.11.2017 tarihinde saat 14:45’te, Nilüfer Belediyesi’nden bizlere iletilen 6 kişilik görüşme listesindeki yurttaşlarla buluşmak için Nilüfer Belediyesi’ne ulaştık. Nilüfer Belediyesi’ne ulaştığımız andan itibaren, herhangi bir birim ya da çalışma ofisine uğramaksızın, direkt olarak Başkanlık Makamına çıktık. Nilüfer Belediyesi özel kalemi tarafından bize eşlik etmesi için görevlendirilen bir personel, bizi, asansörde karşıladı ve özel kalem birimine alındık. Bu andan sonra, özel kalem tarafından görevlendirilen bu personel, Nilüfer Belediyesi’nden ayrıldığımız ana kadar bize eşlik etmiştir.

Başkanlık Makamına çıkar çıkmaz, özel kalem personeline Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Bozbey’i ziyaret etmek istemiş olmama karşın; özel kalemde bulunan personel arkadaşlardan Sayın Bozbey’in belediyede bulunmadığı, 24 Kasım nedeniyle okulları dolaştığı ve daha sonra da “Başkan Burada” programı çerçevesinde halkla buluşacağı söylenmiştir.

Bunun üzerine özel kalem personeli arkadaşlara teşekkür ederek ben, danışmanım ve özel kalem müdürlüğünden konuyla ilgili görevlendirilen personel ile birlikte görüşmelerin yapılacağı Milletvekili odasına ilerlerken, Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Turgay Erdem’in makamına uğrayarak kendisine selam verilmiştir. Yine Cumhuriyet Halk Partili bir Bursa Milletvekili olarak, görüşmelerin yapılacağı odaya giderken, yürüyüş güzergâhımızdaki vatandaşların ve belediye çalışanlarının verdiği selamları almaktan ve karşılığında hal ve hatırlarını sormaktan başka, özel olarak herhangi bir birim ya da ofise gidilmesi söz konusu olmamıştır.

Saat 15.00’da Milletvekili odasına ulaşılmış, talep eden vatandaşlarımızla görüşmeler yapılmış, görüşmeler esnasında Nilüfer Belediyesi Basın Birimi’nden bir personel görüşmelerin fotoğraflarını çekmiştir.  Görüşmelere ilişkin ilgili fotoğraflar ve ilgili metin, Nilüfer Belediyemizin resmi Twitter hesabı olan https://twitter.com/NiluferBel adresinden, Nilüfer Belediyemizin resmi Facebook hesabı olan  https://www.facebook.com/NiluferBel/ adresinden paylaşılmıştır.

Ayrıca etkinlik, Nilüfer Belediyemizin resmi internet sitesinde http://www.nilufer.bel.tr/haber-5083-orhan_saribal_halk_evinde_halki_dinledi_ adresinde de haber olarak yayınlanmıştır.

Bu bilgiler açıkça göstermektedir ki; bu basın açıklamasında kamuoyunu aydınlatmak sorumluluğumu yerine getirmek için ismini zikrettiğim ancak normal koşullarda adını anmayı kendime ve ideolojime zûl addettiğim bir şahsın 17.12.2017 tarihinde Yeni Marmara Gazetesi’nde yayınlanan Bir Cenaze Töreninin Ardından” isimli yazısında ileri sürdüğü gibi, Nilüfer Belediyemizin, Özel Kalem Müdürlüğü’nün ya da Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Bozbey’in bilgisi dışında, şahsımın bir grup insanla Nilüfer Belediyemizin hizmet birimlerini gezdiği tamamen asılsızdır, yalandır ve iftiradır. 

 KONUYLA İLGİLİ OLARAK

1- Mehmet Ali Yılmaz isimli bu şahsın, daha önce de yazılarıyla Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Lider Mustafa Kemal ATATÜRK’e, Cumhuriyet Halk Partisi’ne, Genel Başkanımız Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’na, partimizin Milletvekillerine ve üyelerine dedikodular üzerinden ve mesnetsiz iddialarla saldırıda bulunduğu bilinmektedir.

Diğer taraftan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin onurlu ve mücadeleci kadın üyelerine yakışıksız ifadeler kullanarak yazdıklarıyla saldıran da bu şahıstır. Zaten halihazırda yüz kızartıcı bir suçtan dolayı denetimli serbestlikle dışarıda bulunan bu şahsın, yazılarında ileri sürdüğü mesnetsiz ve etik dışı iddialar hakkında defalarca dava açılmıştır.

17.12.2017 tarihinde Yeni Marmara Gazetesi’nde yayınlanan Bir Cenaze Töreninin Ardından” isimli yazının sahibi olan hilafet sevicisi bu şahıs, yazıdaki olay örüntüsünden anlaşıldığı gibi, 15.12.2017 tarihinde şahsımın Nilüfer Belediyesi’ni ziyaret ettiği iddiasını derhal ve somut biçimde ispat etmekle yükümlüdür. Diğer taraftan bu şahsı, Nilüfer Belediyemizin bilgisi dışında benim hangi tarihte ve hangi siyasi çalışma için Nilüfer Belediyesi’ne gittiğimi de kanıtlamaya ve kamuoyuyla paylaşmak zorundadır.

 

  1. Bu şahıs ilgili yazısında, Nilüfer Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Bozbey’in Üçpınarlar’da olduğunu telefonla öğrendiğini, daha sonra yanına gittiğini, kendisini bir Belediye Başkan Yardımcısı’nın karşıladığını ve Mustafa Bozbey ile görüştüğünü ileri sürmektedir. Konu, Nilüfer Belediyesi Başkanlık Makamından tekzip edilmemiştir. Yukarıda belirttiğim hadsizlikleri ile tanınan ve Cumhuriyet Halk Partisi ve mensuplarına mesnetsizce saldırma alışkanlığı edinmiş hilafet sevici bir kalemşor ile Sayın Mustafa Bozbey’in Üçpınarlar’da görüşmüş olması düşündürücüdür.

 

  1. Evrensel basın etik değerlerinden bihaber olan bu hilafet sevicisi şahısın, benimle ilgili gerçek dışı iddialarla ilişkilendirdiği, tüzel kişiliği ve Başkanı dolaylı olarak zan altında bırakılan Nilüfer Belediyemizden, olaylara açıklık getirecek tek bir açıklama yapılmamıştır. İlgili yazının, Üçpınarlar’daki Yılmaz-Bozbey görüşmesinden hemen sonra yazılmış olması ve Nilüfer İlçe Kongresi’nin yapılacağı ertesi gün Yeni Marmara Gazetesi’nde yayınlanması, olayların şahsıma karşı maksatlı bir hareket olduğunu akıllara getirmektedir.

 

  1. Nilüfer Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Bozbey, 17.12.2017 tarihinde gerçekleştirilen Nilüfer İlçe Kongresi’nde, Yeni Marmara’da çıkan yazıdan haberi olmadığını söylemiştir. Ancak, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü bulunan ve bu departmanın başında bir Başkan Yardımcısı’nın görev yaptığı bir Belediyenin ve Başkanının, 12.2017 saat 21.48’de Yeni Marmara Gazetesi’nin internet sitesinde yayınlanan ve Sayın Başkan’ın isminin bulunduğu bir yazıdan, haberdar olmaması, Belediye yönetiminin sorgulanmasını da beraberinde getiren hayret verici ve ilginç bir durumdur.

 

  1. Herhangi bir belediye Başkanının, gerçekleşmesi önceden belirlenmiş olan bir etkinliğe davet ettiği bir Milletvekili’ne, makamda bulunamayacağını iletmesinin ve iyi dileklerde bulunmasının, siyasi nezaket açısından uygun olduğu tarafımızca düşünülmekle birlikte; 24.11.2017 tarihinde gerçekleşecek etkinlikle ilgili tarafımızca böyle bir nezaket iletisi alınmamıştır. Bu yönde hiçbir beklentimin olmamasına karşın, olayların bu noktaya taşınmasından dolayı hatırlatmak isteriz ki; Davet edenin, davet edileni araması, hem adetten hem teamüldendir.

 

  1. Nilüfer Belediyemizden gelen talep ve davet üzerine, üstelik Nilüfer Belediyemiz ile gerçekleştirilen yazışmalar neticesinde, ben, danışmanım ve Nilüfer Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü’nden konuyla ilgili görevlendirilen bir personel ile birlikte 24.11.2017 tarihinde gerçekleştirdiğimiz; ayrıca Nilüfer Belediyesinin resmi internet hesaplarından duyurusu yapılan “Halk Vekilleriyle Buluşuyor” isimli etkinliğin; Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Bozbey’in bilgisi dışında gerçekleşmiş olması elbette düşünülemez. Eğer, günlerce süren yazışmalar neticesinde planlanan, duyurusu yapılan ve davet üzerine katkı sunduğumuz bu etkinlik Özel Kalem tarafından biliniyor ama Belediye Başkanı tarafından bilinmiyorsa; bu durum, Belediye yönetimi ile ilgili ciddi soru işaretlerini de beraberinde getirecektir.

Basın Konseyi’nin http://basinkonseyi.org.tr/basin-meslek-ilkeleri/ adresinde de yayınlamış olduğu Basın Meslek İlkeleri’nin etik değerlerini ve Anayasamızın 12 ve 17. Maddelerini hiçe sayarak şahsımı ve Nilüfer Belediyemizi hedef alan Mehmet Ali Yılmaz isimli şahıs ve yine aynı ihlallerin yanı sıra, yayınlarının gerçeklik payını araştırmak gereği duymadan yayın yapan Yeni Marmara Gazetesi’ne ve konuyla ilgili gerek sosyal medyada gerekse faklı mecralarda aynı minvalde yayın yaparak yalan iddiaları destekleyen her sorumlu hakkında; Anayasamızın 36. ve 40 maddeleri uyarınca tarafımızdan dava açılacaktır.

Muhataplarına önemle, kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Orhan SARIBAL

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili

Parti Meclisi Üyesi

 

Yorum Yap

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.