1.597 Okunma

Siz büyükler, sınıfta kaldınız !

0
Bugünlerde  13 yaşına olan ve kendini TEOG sürecine PSİKOLOJİK olarak hazırlayan biz mağdur öğrencilerin evinde tek bir soru ve konu var. Sınavı kaldırıp yerine sınav koymak ve bunu yaparken hiçbir alt yapı olmadan sadece yaptım oldu ile bize diretmek.
Geçen yıl 22.Eylül ‘de Nilüfer Belediyesi Barış Meclisi’nde  Nilüfer Kent Konseyi Çocuk Meclis Başkanı olarak bir konuşma yapmıştım. Bu konuşmada TUİK’ten alınan gerçek sayılarla çocukların içler acısı durumunu salonu dolduran herkese dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Ama inanın o bilgileri okurken çoğu zaman nefes almakta zorlandım. Çünkü biz çocuklara gerçekten ne kadar değer verilmediği ortadaydı.  Şimdi de yine bizim eğitim hayatımızla ilgili karar veriliyor . Ben biliyorum ki biz yetişen nesli ne kadar bilgiye aç bırakırsanız , biz o kadar cahil , umursamaz , ne oldum delisi bir nesil oluruz. Çünkü CAHİL kalırız.
5 – 17 yaşarası toplam çalışan çocuk sayısının 8 milyon 397 bin. Yani İSTANBUL kadar!! Bunlardan okula devam ederken çalışan çocukların sayısı 2006 – 2012 yılları arasında %64 oranından ARTARAK 272 binden 445 bine yükselmiş. Bu rakamlar geçen yıl 12 yaşında olan bana inanın ürkütücü gelmişti.
Gelelim TEOG kalkınca ne olacak sorusunun benim gözümdeki cevabına ; Televizyonda dinledim. Dediler ki biz sizin uykusuz kalmanızı , yarış atı gibi koşturmanızı istemiyoruz. Bir sistem getiriyoruz bunda okullar A,B,C olarak ayrılacak siz ona göre okul seçimi yapacaksınız ama İLK ÖNCE SINAVA girmeniz lazım. ALLAH ALLAH HANİ SINAV KALKMIŞTI?  Geçen yıl yapılan TEOG sınavında 84 bin kusur arkadaşım açık liseye gitmek zorunda kaldı. Onlar bizim gibi sınıf arkadaşlarıyla aynı sıralara oturmaktan mahrum bırakıldı. Bu yeni sistemde bu sayılar ne kadar artacak diye düşünmeden edemiyorum. Kim bilir belki bende o çocukların içinde olurum?
13 yaşında belki de bilgim bile olmaması gereken  RESMİ GAZETE ’nin  yayınlanmasını bekliyorum . Yahu ben çocuğum en fazla gençlik dergisi okumam lazım! Resmi Gazete değil!
Bir de ben her zamanki gibi klavye başında sosyal medya’da bizi kurtaranların niye bir şeyler yapmak için harekete geçmediğinide merak ediyorum.  protesto ile olmaz.  bir anda anneler babalar organize olsa da dilekçelerle gidip mahkemeye başvursanız olmaz mı?
Yazıyı geçen yıl konuşmamı bitirdiğim cümle ile bitirmek istiyorum.
SİZ BÜYÜKLER ; SINIFTA KALDINIZ!!!
SOSYAL MEDYA"DA PAYLAŞ:

Yorum Yap

Karya Smyrna KAYMAZ