45 Okunma

Suudi Arabistan’da vizyona girecek ilk film belli oldu

0

Suudi Arabistan’da vizyona girecek ilk film belli oldu

Suudi Arabistan’da 35 yıllık sinema yasağının kalkmasının ardından ülkede gösterime girecek ilk film belli oldu.
Suudi Arabistan’da 35 yıllık sinema yasağının kalkmasının ardından ülkede gösterime girecek ilk film belli oldu. Beyaz perdeye yansıtılacak ilk filmin, ülkenin eski Kralı Faysal’ın hayatını anlatan ‘Born a King’ isimli film olacağı belirtildi.

Diğer taraftan ABD’li şirket IMAX ülkede 20 adet sinema salonu açmaya hazırlanıyor.

Mart ayında açılması planlanan sinema salonlarında, perdeye yansıtılacak ilk filmin, ülkenin eski Kralı Faysal’ın hayatını anlatını ‘Born a King’ isimli film olacağı belirtildi.

Henry Fitzherbert tarafından yazılan ve yönetmenlik koltuğunda Agusti Villaronga’nın oturduğu film, Kral Faysal’ın 14 yaşındayken diplomatik bir görevle gittiği İngiltere’de içlerinde Lord Curzon ve Winston Churchill’in de bulunduğu İngiliz liderlerle yaptığı görüşmeleri anlatıyor.

Kral Faysal 1975’te yeğeni Faysal bin Musaid tarafından silahla başından vurularak öldürülmüştü.

Çekimlerine İngiltere’de devam edilen filmin, şubatta tamamlanması bekleniyor. Film uluslararası dağıtıma girmeden önce Riyad’da sinema salonlarında izleyicinin beğenisine sunulacak.

‘YATIRIM YAPMAK İÇİN EN İYİ YER’

Diğer taraftan ABD’li şirket IMAX 3 yıl içinde Suudi Arabistan’da 20 adet sinema salonu açmaya hazırlanıyor.

CNBC’ye bir mülakat veren IMAX CEO’su Richard Gelfond birden fazla Suudi kentinde sinema salonalrı açmak için anlaşma imzalamaya yakın olduklarını belirtti.

Suudi Arabistan’ı “büyük yatırım potansiyeli olan önemli bir pazar” diye niteleyen Gelfond, “Suudi Arabistan yatırım yapmak ve yüksek çözünürlüklü ekran ve en ileri teknolojiyi kullanan lüks ve özgün sinema salonları ağımızı genişletmek için en iyi yer” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.birgun.net/haber-detay/suudi-arabistan-da-vizyona-girecek-ilk-film-belli-oldu-195711.html

Yorum Yap

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.