328 Okunma

Yahya Şimşek’ten kongre uyarıları…Adalet yürüyüşü CHP’de neyi değiştirecek?

0

Yahya Şimşek’ten kongre uyarıları… Adalet yürüyüşü CHP’de neyi değiştirecek?

Siyasetin yoğun rekabete dayalı yıpratıcılığında onca emek sana ne kazandırdı derseniz, para pul makam kazanmadım; az da olsa  ‘’dost’’kazandım derim.
Yahya Şimşek benim için öyledir; abim gibi sever sayarım.
Ona ‘’sakin güç’’ derim.


Şimşek ile SHP’de karşı karşıya siyaset yaptık; CHP’de birlikte yol yürüdük. Önseçimde aday olduğunda (ardından milletvekili seçildi)  mahalle mahalle beraber gezdik; o mutlu günlerin anıları hafızamda taptazedir.
Yahya abi,  bazen güneşli bazen sağanak yağışlı, kıvrıla kıvrıla ormanların yanı başında uzayan dik dağ yollarında güzel sesiyle harika şarkılar okur, şarkı repertuarının genişliğine şaşarken, musikiyle, yorucu ön seçim çalışmalarında soluk alırdım.
Yahya Şimşek şimdi o güzel sesini Bursa Barosu Sanat Müziği Topluluğunda solist olarak değerlendiriyor.


Hiç darılmasınlar ama, ön seçimde Yahya Şimşek’e CHP örgütü akıl almaz vefasızlık yaptı: CHP’li dostlar Şimşek’i listede gerilere atarken, Necati Şahin gibi sağdan dönme birini dahi önüne koydular.
Yahya Şimşek küstü mü peki?
Elbette hayır!..
Şimşek, eski CHP terbiyesiyle siyaset yapıyordu; iki torununun (Alp,Talya) geleceği adına koşturduğunu söylüyordu. Öyle olunca da Yahya abi, imrendiğim bir irade ve azimle CHP’nin her toplantısında, seçim çalışmasında, mitinginde en önde yer aldı; görev verilince gitti çalıştı;  deneyimini cömertçe paylaşmaya devam etti.
Ve bu tutumuyla siyaset adabı, ahlakı eğitimi verdi CHP’lilere.
Yahya Abi‘’adalet yürüyüşü’’nde de hukukçu kimliğiyle politik kimliğini harmanlayıp yaz sıcağının kavuruculuğunda Kılıçdaroğlu’nun yanı başında yer aldı; Kılıçdaroğlu’na yönelik muhalefetine karşın yaptı bunu.

Şimşek’ten tarihi uyarı

Yahya Şimşek, kongreler sürecinde CHP’liler için tarihi bir metin yazmış; özet olarak sizlerle paylaşayım:
(…)
‘’CHP ülkenin zor bir döneminde kongreler ve kurultay sürecine girmiştir. Genel başkanın başarıyla yürüttüğü ve hem ülkemiz ve hem de CHP için çok büyük moral toplayan Adalet yürüyüşü ile elde edilen kazanımın bu kurultay sürecinde taksit taksit harcanmaması için çok dikkatli olunması gerekir. Kongrelerde seçilecek yöneticilerin bu kazanımın ağırlığını taşıyabilecek ve artırabilecek durumda olmasına dikkat edilmelidir. Bunlar da siyaseti kendisi için değil toplum için yapanlardan olmalıdır .
Parti içinde kim güçlüyse onun yanında görünüp sık sık yer değiştirenler değil, kendisinin partiye güç vereceği yetenekteki kişilere hiç kıskançlık duymadan yer verilmelidir, onların önü açılmalıdır.
Unutulmamalıdır ki parti içi yapılacak doğru seçim; yapılacak yerel, genel ve erken seçimlerde CHP’ye artı kazanım sağlayacaktır.’’

Biz diyebilmek

Aklımda, şeytanın gör dediği, iri çengelli soru işaretleri var:
CHP, Şimşek’inde dikkat çektiği biçimde, ‘’liyakat’’diyebilecek mi?
Yoksa egolar, kişilik çatışmaları, alt kimlikçilikler, makam güç tapınışları, kişisel ikbal arayışları, vasatlık, masa başı yönlendirmeleri, siyaset dizayncıları, adamcılıklar, ana karnına milletvekili adayı düşme takıntıları mı etkin olacak?


Kişilikler çelik bilye gibidir, kolay biçim verilemez, bu günden yarına değişmez. Ama ben yine de yazayım:
Solculuk, yakaya takılan rozet değil kişiliktir.
Solculuk, egoyu yenme sanatıdır.
Solculuk, kifayetsiz muhterislikten yaka silkmektir.
Solculuk, projesi kendisi olanlara yol vermeme bilincidir.
Solculuk, binlerce benden bir ‘’BİZ’’ çıkarabilmektir.


Tarih CHP’nin kapısını çalıyor. CHP’liler ‘’buradayız’’ diyecekler mi göreceğiz.

SOSYAL MEDYA"DA PAYLAŞ:

Yorum Yap

Can ERTAN